Brackley set to face Horwood in Trophy

Niegl Jenkins of Brackley Sports
Niegl Jenkins of Brackley Sports

FOOTBALL: With all matches called off for the second weekend running last Saturday, prospects however look good for a resumption of play this Saturday in the North Bucks League, kick-offs 2pm except Trophy games.

Brackley Sports Reserves and Great Horwood are set to do battle in the Intermediate Division Trophy second round.

Reserves, second in the Division table, have home advantage over third-placed Horwood and everything points to a fascinating clash.

Syresham travel to Celtic MK in the hope of advancing further in the trophy.

In the Division Two Trophy, Buckingham University face a tough test at Wing Village, with the pair sharing the same number of points in the table. In the Premier Division, fourth-placed Thornborough Athletic can make ground on the leaders by bagging three points at Deanshanger Athletic.

Brackley Sports should climb up the table a few places at the expense of basement side Buckingham Town Reserves.

FIXTURES

Saturday, February 18: Premier Division: Buckingham Town Reserves v Brackley Sports, Deanshanger Athletic v Thornborough Athletic, MK Titans v Loughton Manor, Stewkley v Yardley Gobion, Silverstone v Great Linford, Potterspury v Southcott RA.

Intermediate Division: AFC Santander v Denbigh Hall, Bow Brickhill v Stoke Hammond Wanderers, Steeple Claydon v Wicken Sports, Hanslope v Olney.

Intermediate Division Trophy second round: 1.30pm kick-off, Brackley Sports Reserves v Great Horwood, Celtic MK v Syresham.

Division One: Grendon Rangers Reserves v Deanshanger Athletic Reserves, Stoke Hammond Wanderers Reserves v Stewkley Reserves, Charlton v Bletchley Bridge, Westbury v Twyford United.

Division Two: Real Padbury v Yardley Gobion Reserves, Great Linford Reserves v Wicken Sports Reserves, Marsh Gibbon Reserves v Silverstone Reserves, Great Horwood Reserves v Steeple Claydon Reserves, Wolverton Town Reserves v MK Wanderers A.

Division Two Trophy second round: 1:30pm kick-off: City Colts Reserves v Hanslope Reserves, Wing Village v Buckingham University.

Berks & Bucks Junior Cup sixth round: 1.30pm kick-off: Martin Baker Rovers v City Colts, MK Wanderers Reserves v Highmoor/Ibis Reserves.

Northants Area Cup semi-final: 1.30pm kick-off: Earls Barton v Potterspury Reserves.

Oving Villages Cup semi-final: Grendon Rangers v Oving.